Windows 10 build 14983

Před pár dny vyšel nový insider preview  a to build 14983. Tento build obsahuje pár novinek včetně pozvolného zametání stop po Windows 7. Jedním z nich je odstranění „centra programů“

Toto okno v podstatě zmizelo z kontextové nabídky tlačítka start ( nebo win+X ). Místo tohoto okna se vyvolá „metrácká“ verze. Nezoufejte pořád se dá dohledat v této „metrácké“ verzi uplně na spodku okna. Ale je to další krok.

Co je ale katastrofa… mspaint.exe jak jsme ho znali snad už z Windows 95 nebo možná 3.1 je pryč. Chtěl jsem udělat screen okna programy a fuknce, tak jako obvykle zmáčknu PrtSc a poté do okna spustit napíšu mspaint.exe a co na mě vyskočilo mi vyrazilo dech. Microsoft malování nahradil aplikací Paint3D.

Jak je z názvu aplikace zřejmé umí také oproti starému dobrému malování i 3D. Tuto funkci jsem příliš nezkoumal ale všiml jsem si také aplikace View 3D ve stejném designu jako „malování“ , která bude sloužit k prohlížení 3D obrázků ( jaká skvělá dedukce )

Dále jsem objevil aplikace Rychlý pomocník což je jakási obdoba Teamvieweru a aplikaci Microsoft Wallet, která nejspíš bude jen pro smartphony na Win10 jelikož se mi uplně nepodařilo dohledat její spustitelný soubor v nabídce start.

Dále se dozvídáme o tom , že Anniversary Update vystřídá jakýsi Creators Update, který by měl obsahovat bezpečnostní aktualizace s ohledem na použití ve firemní síti. Bližší datum nasazení nebylo zveřejněno ale v Insider previewu se prý během příštího týdne začnou objevovat funkce z tohoto Creators Update. Dále nám dal Microsoft vědět, že prodejní balení systému Windows 10 budou k sehnání už s jako 1607 a nikoliv jako 1511.

Steam Controller

Ano pořídil jsem si Steam controller. Prvně nemá vůbec smysl si ho kupovat přes Steam, protože cena 54 EUR ( 34 EUR ve slevě ) je celkem přehnaná a navíc je nutné zaplatit ještě poštovné, které je tuším asi 30 EUR. Takže já osobně jsem si ho koupil v Alze. Měl jsem na něj pár procent slevu tudíž mě stál přesně 99,- ( cca 3 EUR ) jinak je ale za cenu 1599,- ( cca 40 EUR ).

Krabička pěkná ale bohužel jsem jí hned zahodil takže jí nemůžu ukázat.

Samotný ovladač je možný připojit buď asi BT jehož dongle je součástí balení nebo kabelem ( taktéž součást balení ), další položkou v balíčku je takový „dok“ který připojíte propojovacím kabelem a do něj zasunete BT dongle.

První pocit když jsem vzal ovladač do ruky byl, že mi přišel strašně lehký. Ale po zasunutí baterek, které jsou taktéž součástí balení má ovladač už správnou hmotnost.

Ovladač má dvě dotykové plochy první v základu funguje jako scroll a druhá ovládá kurzor myši. Obě plochy fungují také jako čtyř směrné tlačítko. Dále tu máme jeden analogový stick a klasicky Y,X,A,B. Dále také tlačítka zastupující select a start. A tlačítko s logem steamu pro vstup do Big picture. To je to vršek ovladače. Nyní předek.

Na předku ovladače je přímo uprostřed konektor pro micro usb a po straná pravý a levý triggr a button. Triggr není tak úplně triggr. Má tak nějak dvě polohy. První je triggr a druhým je klasické tlačítko. Přímo naproti usb konektoru je tlačítko pro otevření krytky baterií, který je zároveň dalšími dvěma tlačítky.

Zatím jsem toho s ovladačem moc nehrál. Zkoušel jsem Counter Strike Global Offensive, který má zajímavě vyřešené ovládání.

Myslím si, že je to momentálně asi nejlepší ovladač na trhu a vyplatí se pořídit určitě víc než kdejaký jiný.

Star Wars Rogue One

Předem bych rád upozornil , že v tento článek může obsahovat spoilery.

Když jsem včera zjistil , že je v kinech nový film z série Star Wars tak jsem neváhal a rezervoval místa v kině. Momentálně když píšu tento článek jsem se právě vrátil z kina.

Prvně Vás asi zklamu ale pokud čekáte , že uvidíte epické souboje světelným mečem tak se těšíte marně. Jediná část kde se objeví světelný meč je posledních pár scén , které dosazují příběh filmu do děje série. A jde konkrétně o scénu kde Lord Vader způsobí menší jatka mezi vojáky povstalců.

Příběh filmu je zasazen těsně před epizodu IV ( Nová naděje ). V podstatě ( né v podstatě ale úplně přesně ) film končí tam kde začíná epizoda IV.

Ve filmu se objeví pár starých známých jako je senátor Organo, admirál Ackbar, C3PO, R2D2 a Leia ( nepočítám Vadera, Imperátora atd.. ). Ovšem žádný z nich až snad na Ackbara nemá pro sebe vyhrazeno víc jak 2 scény.

V příběhu jde vlastně o to , že dcera věděckého důstojníka impéria a konstruktéra Hvězdy smrti ( který do stroje zakomponoval „bug“ díky kterému je možno Hvězdu zničit ) se na popud otce snaží získat plány Hvězdy smrti.

Mně osobně se film líbil až na pár detailů které mi úplně nesedí do původních filmů ( jedná se konkrétně o robota K2 ). Samozřejmě jsem počítal , že všechny postavy z tohoto prequelu nepřežijí. Je to pěkné obohacení sériového příběhu a dozvídáme se nové informace.

Pokud mluvíme o prequelech tak můžu doporučit fan-film o Darth Maulovi a jeho výcviku ( https://www.youtube.com/watch?v=Djo_91jN3Pk )

Závěrem bych dodal , že film se opravdu povedl a absence světelných mečů ani tolik neubírá faktu , že v průběhu s radostí poznáváte staré tváře a poznáváte i scény z navazujícího dílu.

Za mě 9 z 10

Začínáme znovu

Jak jistě víte nebo klidně i možná nevíte rozhodl jsem se zrušit diskuzní fórum , které tu dříve bývalo. Hlavním důvodem je v podstatě nulová návštěvnost od doby co jsem „převzal“ konkurenční fórum Pawno.cz. Na zrušení jsem se dohodl s mým správcem a k dnešnímu dni je vše zazálohováno a z webu smazáno. Rozhodl jsem se , že se pomocí tohoto webu budu prezentovat jako webový vývojář. Nějaké informace o mé osobě najdete na stránce O mně, v jakých jazycích pracuji pro změnu naleznete na stránce znalosti. Na stránce projekty se budu snažit aktualizovat data o projektech na který pracuji nebo spolupracuji. Stránka služby obsahuje s čím vším Vám mohu pomoct nebo co vše pro Vás mohu napsat nebo udělat. Na super tajné doméně ( odkaz v sidebaru ) hodlám nainstalovat čistou verzi nějakého diskuzního fóra ( nejspíš IPB ) do kterého se klan kočiček může uchýlit a spřádat své intriky a plány na svrhnutí prezidenta USA. Na tomto „fóru“ budu také prezentovat nebo lépe řečeno pomáhat s problémy s mými výtvory. Dále zde budu zveřejňovat veškeré své práce. Nový rok před námi a pár změn na Ewolutions.cz za námi.